Kniha VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ právě vyplouvá ke čtenářům

12.06.2023

Druhý díl z ediční řady  "Vorařský rod Husů z Hladné" právě vyplul z tiskárny na plavbu ke svým čtenářům. Kniha VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ se věnuje popisu stoleté historie čtyř generací plavecké rodiny Husů. Od roku 1860, kdy Jan Husa koupil na Hladné č.22 chalupu u řeky a stal se plavcem, po rok 1960, kdy napuštěním Orlické přehrady voroplavba na Vltavě skončila. Tím však nekončí tradice vorařství. K tomu přispěl výraznou měrou Václav Husa (1930–2021), donedávna nejstarší vorař v Čechách, pravnuk Jana Husy z Hladné.

Publikace dále obsahuje informace o plavecké osadě Hladná u Albrechtic nad Vltavou a zahrnuje kapitoly o umění a řemesle vorařském (jak se stavěly vorové prameny a jaký byl život plavců). Další kapitolou je i popis tradice vorařství do dnešních dnů. Součástí publikace je i plavecký slovníček, protože plavci používali mnoho slov specifických pro toto řemeslo. 

Knihu sepsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou na památku svým předkům a všem "lidem od vody".


Knihu si můžete objednat prostřednictvím internetového knihkupectví KOSMAS, nebo na našich stránkách ZDE.

Anotace:

Kniha z ediční řady VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ se věnuje popisu stoleté historie čtyř generací plavecké rodiny Husů. Od roku 1860, kdy Jan Husa koupil na Hladné č.22 chalupu u řeky a stal se plavcem, po rok 1960, kdy napuštěním Orlické přehrady voroplavba na Vltavě skončila. Tím však nekončí tradice vorařství. K tomu přispěl výraznou měrou Václav Husa (1930 – 2021), donedávna nejstarší vorař v Čechách, pravnuk Jana Husy z Hladné. Publikace dále obsahuje informace o plavecké osadě Hladná u Albrechtic nad Vltavou a zahrnuje kapitoly o umění a řemesle vorařském (jak se stavěly vorové prameny a jaký byl život plavců). Součástí publikace je i plavecký slovníček, protože plavci používali mnoho slov specifických pro toto řemeslo. Knihu sepsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou na památku všem svým předkům a lidem od vody.

Autorky:

Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem "Anenské pouti", jejichž smyslem bylo "putování" do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Děti Anny Husové – Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová – spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolku VLTAVAN Davle. Podporují udržení tradice vorařství.

Anna (Anita) Crkalová, PhDr. (1969), rozená Anna Husová, dcera Anny Husové, neteř Václava Husy, posledního voraře v Čechách. Se svým bratrem Václavem Husou tvoří webové stránky VORAŘSTVÍ NEJEN NA HLADNÉ www.vorarstvi.cz, je členkou Vltavanu Davle a Vltavanu Praha. Na Hladné v dětství trávila prázdniny a víkendy, stále se tam ráda vrací. Její láskou jsou řeky, moře, lodě. K tomu ji přivedly rodové kořeny a vyprávění dědy, strejdy a maminky o řece Vltavě a životě kolem ní. Jejím záměrem je podpořit uchování tradice vorařství, systematicky zdokumentovat tuto oblast a předávat nejen informace, ale především hodnoty a pocity, které spojovaly a spojují "lidi od vody".

Zpět na AKTUALITY.